MuzeumLotnictwa.pl – oferta współpracy na zasadzie woluntariatu

Cofnijmy się do 2017 roku...

We wrześniu 2017 roku, parę miesięcy po tym jak zakończyłam prace nad modelem PZL.37, pojawił się w budżecie obywatelskim województwa małopolskiego enigmatyczny (bez podania autorów) projekt zatytułowany „Wirtualna rekonstrukcja samolotu PZL. 37 Łoś” (patrz tabelka).

Podpytałam kilka osób, kto stoi za tym tematem, lecz nikt nie wiedział – były jedynie przypuszczenia.
Źródłowa informacja o projekcie „Wirtualna rekonstrukcja samolotu PZL. 37 Łoś”, ukazała się w:

https://dziennikpolski24.pl/mozemy-wskrzesic-legendarny-samolot/ar/c3-12515038 (25 wrzesień 2017)
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/mozemy-wskrzesic-legendarny-samolot,12515038/ (25 wrzesień 2017)
https://www.youtube.com/watch?v=rmYdUNK9asA&feature=emb_title (26 wrzesień 2017)

Powyższe media należą do wydawnictwa Polskapress.pl, które jest jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech oraz Polsce. Do innych mediów (w tym też do MuzeumLotnictwa.pl) informacja rozchodziła się już w sposób wtórny – np. krakowskie ML opublikowało ją 28 września: http://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php/aktualnosci/szczegoly/448

Ponieważ w 2017 głosowanie w budżecie obywatelskim województwa małopolskiego kończyło się 13 października, projekt został zgłoszony – że tak powiem – rzutem na taśmę. W listopadzie ogłoszono wyniki głosowania. Na projekt „Wirtualna rekonstrukcja samolotu PZL. 37 Łoś” zagłosowało 245 osób (SIC! że tak powiem):

Powróćmy do czasów bieżących

Gdy na początku 2017 kończyłam pracę nad modelem 3D samolotu PZL.37, podjęłam kilka prób nawiązania współpracy z polskimi (lub polskojęzycznymi : ) firmami wydawniczymi zajmującymi się lotnictwem lub modelarstwem. Żadna z nich nie była zainteresowana ze mną współpracą. Zgłosiłam się też do kilku „znanych ekspertów” z komercyjnej branży lotniczej, z prośbą o ocenę/walidację wykonanego modelu – zero odzewu.

Efektem tego, postanowiłam zrobić sobie dwuletnią przerwę z rekonstrukcyjną grafiką 3D by przemyśleć temat…

Uważam że finałem prac nad modelem 3D jest film animowany lub model rzeczywisty wykonany w oparciu o ten wirtualny. Gdy w lato 2020 powróciłam by ukończyć temat modelu PZL.37 wykonując jego animację, miałam w pamięci wydarzenia z 2017 roku i miałam też konkretny plan, co zrobię jeśli animacja powstanie…

Kilka dni temu wysłałam do Muzeum Lotnictwa w Krakowie poniższy list:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Agnieszka Cyrankiewicz © 2012÷2020